logo
KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL
ASHOK VIHAR, PHASE - III, DELHI - 110052
Latest News  
 
Students Accomplishments  

Result of International Maths Olympiad ( Second Level)

Science Olympiad Foundation

Student's Name Class Zonal Rank International Rank Awards / Certificates
Ankit Jha VI I 20 195 Certificate of Zonal Excellence
Anubhav VII J 25 490 Certificate of Zonal Excellence
Mayank Gupta VII J 51 457 Certificate of Zonal Excellence
Astha Shreshtha IX E 4 28 Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
Siddharth Katyal XI C 13 67 Certificate of Zonal Excellence

 

Result of National Science Olympiad ( Second Level)

Science Olympiad Foundation

Student's Name Class Zonal Rank International Rank Awards / Certificates
Astha Shreshtha IX E 20 88 Certificate of Zonal Excellence

 

Result of Akhil Bhartiya Hindi Olympiad 2018

Name Class International Rank Medal
Yash Sharma IV E 227 Gold
Aakriti Sharma989 IV K 379 Silver
Aarush Jha IV K 989 Silver
Harshil Dhasmana V G 173 Gold
Aalind Dwivedi V B  178 Silver
Satvik Rawat V I  180 Silver
Manasvi Gupta VI I 36 Gold
Samridhi VI I 143 Silver
Ankit Jha VI I 172 Silver

 

Vaigyanika 2017 Results of KHMS StudentsFollowing students of KHMS were awarded prizes in Vaigyanika conducted by Shaheed Rajpal DAV Public School Dayanand Vihar. The final round was conducted on 19.1.2018

Level 1

Name

Class

Prize

Cash Prize (Rs.)

Aditya Adhana

VI

First

1000

Manasvi Gupta

VI

Second

750

Ankit Jha

VI

Third

500

Kshitiz Arora

XI (Physics)

Third

500

Disha Gupta

XI (Biology)

First

1000

Priyanshi Jain

XI (Biology)

Third

500

Siddharth Katyal

XI (Computer Sc.)

Third

500

Ritik Saxena

XII (Physics), XII (Maths)

Second, Second

750,750

Sanchit Tyagi

XII (Chemistry)

Second

750

Diksha Dogra

XII(Biology)

Second

750

Aryan Bansal

XII (Computer Sc.)

Second

750

Level 2

Kshitiz Arora

Class 11

Consolation Prize

1000

Diksha Dogra

Class 12

Second Prize

3000

 

 

  • Tanmay Yadav , Class 3 D bagged 3rd Position in 1000 mtr. race in 44 Delhi State Skating Championship- 2017-18 held on 30 November -3rd December, 2017.

  • Bhavya and Dhruvika won First Prize in Sanskrit Debate at Zonal Level Competition on 15 November, 2017.

  • Aparna, Class XI won Second Prize in Debate at Zonal Level on 7 November, 2017.

  • Priyansh Arya, student of class XIth  has been selected for the Cooch Behar Trophy for Cricket by the BCCI. 

  • Rishi Rawat , IX I , selected for Dhruv Pandove Trophy (U -14) Tournament by Delhi & District Cricket Association affiliated to BCCI on 10 November, 2017.

  • Toshika Soni, class XII student, released her book of poems 'Epiphany' on 1st October 2017. She is also an excellent debator.  

  • Pihu Suri, class XII was honoured by SEC, Teach A Man To Fish- UK based NGO, for being declared as Runners up Enterprising student 2016.

  • Ankit Jha of class VI I, was honoured by Rotary District 3011 Rotractors for his video ‘Teachers beyond teaching’ on 5th September at Delhi Technical University.  He has also secured All India Rank 73 in Allen Tallentex 2017.

  • Aditya Adanan and Manasvi Gupta also of class VI, secured State Ranks 130 and 164 respectively in Allen Tallentex.
    Hitesh Dhaiya of class X won First Prize in the Painting Competition  organised by Delhi Traffic Police. Hitesh has received Rs. 5000/- cash prize for the same.

  • Divyanshi Grover and Goma of Class IX ,  Won First Prize in Debate organised by Delhi Traffic Police. They also received the cash prize of Rs. 5000/- .